Δεν ξεχνάμε – Έξω οι φασίστες από τις σχολές και τις γειτονιές μας 7 Οκτώβρη – οι Ναζί εγκληματίες της Χρυσής Αυγής στη ΦΥΛΑΚΗ

Μέσα από τους Φοιτητικούς μας Συλλόγους φέτος με αφορμή τη συμπλήρωση 7 χρόνων από τη δολοφονία του Παύλου Φύσσα, ενόψει της ολοκλήρωσης της δίκης της Χρυσής Αυγής να δώσουμε ηχηρό μήνυμα απομόνωσης του φασισμού μέσα στις σχολές και στις γειτονιές μας. Να οργανώσουμε πλατιά την ενημέρωση γύρω από το χαρακτήρα της ναζιστικής εγκληματικής οργάνωσης, δυναμώνοντας τον αγώνα ενάντια στην πολιτική κυβερνήσεων και παρακρατικών που στρώνει το έδαφος αλλά και αξιοποιεί τους φασίστες.

Στις 18 Σεπτέμβρη συμπληρώθηκαν 7 χρόνια από την δολοφονία του αντιφασίστα μουσικού Παύλου Φύσσα (Killah P) από τον Γ. Ρουπακιά μέλος της εγκληματικής οργάνωσης Χρυσής Αυγής. Ο Παύλος Φύσσας είχε στοχοποιηθεί από τους Χρυσαυγίτες και το βράδυ της 17ης Σεπτέμβρη του 2013 μαχαιρώθηκε με δύο επαγγελματικά χτυπήματα στην καρδιά του στο Κερατσίνι μετά από οργανωμένο σχέδιο τάγματος εφόδου της Χρυσής Αυγής. Η πράξη αυτή ήταν μέρος της οργανωμένης και καθοδηγούμενης δράσης της εγκληματικής οργάνωσης, αφού είχαν προηγηθεί δολοφονικές επιθέσεις σε συνδικαλιστές του ΠΑΜΕ στην περιοχή αλλά και σε ανυπεράσπιστους Αιγύπτιους ψαράδες, εκατοντάδες εκδηλώσεις βίας και μίσους απέναντι σε μετανάστες, αριστερούς και σε ανθρώπους που αγωνίζονται.

Φέτος η ημερομηνία δολοφονίας του Π. Φύσσα συμπίπτει με το τελικό στάδιο της δίκης της εγκληματικής οργάνωσης που ξεκίνησε το 2015. Με την τεράστια ευθύνη των μέχρι τώρα κυβερνήσεων η δίκη τράβηξε πάνω από 6 χρόνια και όλο αυτό το διάστημα οι εγκληματίες-δολοφόνοι κυκλοφορούν ελεύθεροι, μεταπηδούν από κόμμα σε κόμμα, συνεχίζουν να σπέρνουν ναζιστικό δηλητήριο, ενώ οι πρόσφατες αλλαγές στον Ποινικό Κώδικα τώρα αναδεικνύονται ως ασπίδα προστασίας του ηγετικού πυρήνα των χρυσαυγιτών. Από την άλλη, χωρίς καμία καθυστέρηση, το τελευταίο διάστημα προχωρούν δικαστικές υποθέσεις που κατηγορούν συνδικαλιστές και άλλους αγωνιστές, με “fast-track” διαδικασίες, βαφτίζουν παράνομες τις απεργιακές κινητοποιήσεις και παράλληλα προχωρούν σε πλειστηριασμούς σπιτιών αφήνοντας οικογένειες στον δρόμο.

H πρόταση της Εισαγγελέα στη δίκη αποσιώπησε αλλά και διαστρέβλωσε το τεράστιο αποδεικτικό υλικό που παρουσιάστηκε στην πολύχρονη αυτή ακροαματική διαδικασία, (καταθέσεις μαρτύρων, βίντεο, έγγραφα της δικογραφίας ακόμα και τις δηλώσεις των ίδιων των κατηγορουμένων), αναπαρήγαγε όλους τους ισχυρισμούς των κατηγορούμενων ναζιστών, φτάνοντας μάλιστα στο σημείο να υιοθετήσει τόσο την δήλωση του Κασιδιάρη ότι «Η δολοφονία Φύσσα ήταν δολοφονία κατά της Χρυσής Αυγής». Υποστήριξε ακόμα και τον ισχυρισμό του Μιχαλολιάκου ότι η ανάληψη της πολιτικής ευθύνης για την δολοφονία Φύσσα αφορούσε δήθεν την ανάληψη της εκλογικής-πολιτικής φθοράς του κόμματος της Χρυσής Αυγής! Αυτή η στάση της Εισαγγελέα ξεπλένει τους εγκληματίες της ναζιστικής οργάνωσης, επιχειρεί να ανοίξει το δρόμο για την τελική αθώωση των δολοφόνων-φασιστών, αποτελεί πρόκληση απέναντι στα θύματα της ναζιστικής οργάνωσης και της Δημοκρατίας. Αυτό αναδεικνύει για ακόμη μία φορά, ότι οι λουφαγμένοι, σήμερα, «νεο»ναζί αποτελούν κρίσιμη εφεδρεία για τις κυβερνήσεις, τα μονοπώλια και τους επιχειρηματικούς ομίλους. Είναι άλλοθι για να μπορούν τα κατακάθια του ναζισμού, οι φασίστες, με όποια ετικέτα, να συνεχίσουν την εγκληματική τους δράση.

Ο φασισμός αποτελεί πολύτιμο όπλο στην προσπάθεια η νεολαία και ο λαός να μη σηκώνει κεφάλι μπροστά στη νέα κρίση που ετοιμάζονται να του φορτώσουν, στην προσπάθεια να επικρατεί στους χώρους δουλειάς, σε σχολεία και σχολές, φόβος και ο συμβιβασμός. Γι’ αυτό οι φασίστες στοχοποιούν μετανάστες, εργάτες, πρόσφυγες, ανθρώπους που ο πόλεμος, οι στρατιωτικές επεμβάσεις και η φτώχεια τους ξήλωσε από τα σπίτια τους. Γι’αυτό χτυπούν αγωνιστές που με τη δράση τους ανοίγουν δρόμους στη διεκδίκηση όσων έχουμε ανάγκη σήμερα.

Στέλνουμε τους φασίστες εκεί που ανήκουν: στο περιθώριο και σκουπιδοτενεκέ της ιστορίας!

Η δίκη μπορεί να φτάνει στο τέλος της όμως ο αγώνας ενάντια στο φασισμό, η πάλη για να απομονωθούν από κάθε σχολή, από κάθε γειτονιά από κάθε χώρο δουλειάς οι φασίστες, τώρα δυναμώνει. Οι μάχες που δώσαμε το προηγούμενο διάστημα, κόντρα στους φασίστες, κατάφεραν να τους απομονώσουν, να συμβάλλουν και στην εκλογική συρρίκνωση των δολοφόνων, ναζιστών της ΧΑ.

Οι φοιτητές στο πλευρό των εργαζομένων και των Σωματίων τους, έχουμε τη δύναμη να απομονώσουμε τη ναζιστική, εγκληματική Χρυσή Αυγή, τα διάφορα φασιστικά μορφώματα με αγώνες στοχεύοντας την αιτία που τα τροφοδοτεί και διαμορφώνει το έδαφος για την ανάπτυξή τους: τους επιχειρηματικούς ομίλους, την πολιτική της ΕΕ, των κυβερνήσεων.

Κατηγορίες: Ανακοινώσεις

0 σχόλια