Για τις εξελίξεις της πανδημίας, οι οποίες έχουν αντίκρισμα στην εκπαίδευση και στην υγεία μας στα Ιδρύματα που σπουδάζουμε, ο Φοιτητικός Σύλλογος της ΣΘΕ πήρε εξ’ αρχής με σχετική ανακοίνωση ξεκάθαρη θέση: είμαστε δίπλα και στηρίζουμε τους συμφοιτητές μας, βάζουμε μπροστά τα δικαιώματα και τις ανάγκες μας προστατεύοντας τις σπουδές και την υγεία μας. Σε αυτήν την κατεύθυνση διατυπώθηκαν τα αιτήματα διεκδίκησης του Συλλόγου, η ικανοποίηση των οποίων – με ευθύνη του Υπ. Παιδείας – όχι μόνο είναι απολύτως αναγκαία, αλλά και απολύτως υλοποιήσιμη στο σήμερα.

Παρ’ όλα αυτά, το μόνο που έχουμε δει να υλοποιεί το Υπ. Παιδείας εν μέσω πανδημίας, είναι να φέρνει καινούργιο αντιεκπαιδευτικό νομοσχέδιο (!). Η αλήθεια είναι ότι, όχι απλώς δεν ζήτησε από την κυβέρνηση κανένας φοιτητής να υποβαθμιστεί κι άλλο το πτυχίο του, αλλά οι Φ.Σ. πανελλαδικά -όπως και ο δικός μας- παλεύαμε όλο το προηγούμενο διάστημα ενάντια στις νομοθεσίες που θέλουν τώρα να εφαρμόσουν. Το νομοσχέδιό τους να μείνει στα χαρτιά και να μην ψηφιστεί.

Αντίθετα σε αυτές τις -τουλάχιστον προκλητικές- μεθοδεύσεις και σε όλο αυτό το «μαγικό τοπίο» που μας παρουσιάζεται για την εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση στα Πανεπιστήμια, εμείς δεν έχουμε άλλη επιλογή από το να επιμείνουμε στο να ληφθούν συγκεκριμένα και ουσιαστικά μέτρα στη ΣΘΕ, άμεσα. Πρέπει οπωσδήποτε να εξασφαλιστούν οι σπουδές, το εξάμηνο και η ασφαλής επαναλειτουργία του Ιδρύματος εφόσον αρθεί η αναστολή του. Δεν είναι δυνατόν να έχουμε φτάσει σε σημείο να μετράμε μέχρι τα MB στο κινητό μήπως καταφέρουμε να παρακολουθήσουμε έστω και έτσι το μάθημα! Δεν είναι δυνατόν να συνεχίζουμε να πληρώνουμε τα πάντα μέχρι και το ενοίκιο, την ώρα που γονείς πολλών συμφοιτητών μας έχουν μείνει χωρίς δουλειά! Αποδεικνύεται οτι πρόκειται περί κοροϊδίας ακόμη και το μέτρο της μείωσης του ενοικίου στο 40% για τους φοιτητές, αφού εξ αρχής τέθηκαν περιορισμοί που άφησαν τελικά “εκτός” τη συντριπτική πλειοψηφία από εμάς!

Το Υπ. Παιδείας και οι διοικήσεις του Π.Θ. – Τμημάτων της ΣΘΕ πρέπει να δώσουν σαφείς απαντήσεις όσον αφορά τα δίκαια αιτήματα που έχουμε εκφράσει. Να σταματήσει το επικοινωνιακό παιχνίδι της γενικολογίας και των “ξερών” εξαγγελιών ημερομηνιών έναρξης της εξεταστικής. Παράλληλα, ενω συνεχίζουν να μην παίρνουν κανένα ουσιαστικό μέτρο, μετακυλίουν όλες τις ευθύνες στους καθηγητές (η πλειοψηφία των οποίων κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να σώσουν την κατάσταση, χωρίς να τους παρέχεται βοήθεια ή ολοκληρωμένες οδηγίες) και στους φοιτητές, παρουσιάζοντας ως αποκλειστικά δικό μας πρόβλημα όχι μόνο το πώς θα διεξαχθεί η εξεταστική περίοδος, αλλά και αν θα συμμετέχουμε σε αυτήν.

Απαιτούμε σαφείς απαντήσεις μεταξυ άλλων και στα παρακάτω

• Πως θα διεξαχθεί η εξ’ αποστάσεως εξέταση των μαθημάτων (μέσω ποιας πλατρφόρμας και με ποιόν τρόπο);
  • Πότε θα βγει το πρόγραμμα εξεταστικής;
  • Τι μέτρα θα παρθούν στα Πανεπιστήμια για να διεξαχθεί η εξεταστική επι ίσοις όροις για όλους τους φοιτητές; Πέραν των άλλων πρέπει να υπάρξει μέριμνα και για φοιτητές με ειδικές μαθησιακές δυσκολίες.
  • Πότε επιτέλους θα παραδοθούν τα συγγράμματα; Δεδομένου ότι αυτά ακόμα «μας έρχονται», γιατί δεν εξασφαλίζεται η πρόσβαση σε ηλεκτρονικά περιοδικά και ψηφιοποιημένες βιβλιοθήκες χωρίς όρους και προϋποθέσεις;
  • Πως θα πραγματοποιηθούν τα εργαστήρια του εξαμήνου που δεν γίνονταν εξ’ αποστάσεως και γιατί σε ορισμένα απο αυτά που πραγματοποιούνται συνεχίζουν να προσμετρούνται απουσίες;
  • Τι μέτρα θα παρθούν για να γίνει με ασφάλεια η πρακτική άσκηση;
  • Πώς εξασφαλίζεται ότι στο Πανεπιστήμιο θα τηρούνται όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας της υγείας μας όταν θα επαναλειτουργήσει, τη στιγμή που τα Ιδρύματα βρίσκονται στο έλεος της υποχρηματοδότησης και η ΣΘΕ έχει τραγικές ελλείψεις και σε κτιριακές υποδομές;
  • Γιατί δεν εξασφαλίζεται η διπλή εξεταστική για όλους τους φοιτητές;
  • Γιατί δεν έχει δοθεί ακόμα το στεγαστικό επίδομα και δεν χορηγείται φοιτητικό επίδομα 800 ευρώ σε όσους φοιτητές σπουδάζουν σε άλλη πόλη ανεξαρτήτως κριτηρίων;
  • Γιατί δεν χορηγείται κονδύλι στα Πανεπιστήμια στο ύψος των σύγχρονων αναγκών;
Κατηγορίες: Ανακοινώσεις

0 σχόλια